شرایط ایده آل آب آکواریوم در چه حالتی است؟

شرایط ایده آل آب آکواریوم

شرایط ایده آل آب آکواریوم در چه حالتی است؟

What is the ideal condition of the aquarium water?

 

ترجمه و تألیف : مهندس علیرضا شفیع پور

 

شرایط ایده آل آب آکواریوم به شرایطی می گویند که در آن آب آکواریوم در بهترین حالت برای نگهداری ماهی ها، گیاهان دریایی و آبزیان می باشد. در اقیانوس ها و طبیعت مواد زائد از پوسیدگی، مواد زائد ماهی ها و سایر مواد زائد سایر آبزیان دریایی به صورت طبیعی تجزیه می شود . به علت گستردگی بسیار زیاد دریاها و اقیانوس ها مواد مضر و شیمیایی در آب دریاها و اقیانوس ها کمتر به آبزیان آسیب می رساند و آن ها را در معرض خطر قرار می دهد و هرچه این محیط گسترده باشد امکان خطر برای آبزیان نیز کمتر خواهد بود. در طبیعت همه چیز به صورت طبیعی کنترل می شود و شرایط ایده آل را برای زندگی حیوانات و آبزیان به وجود می آورد. اما در نگهداری از آکواریوم اینگونه نیست به دلیل اینکه آکواریوم فضای بسیار کمی دارد مهیا کردن شرایط ایده آل آب آکواریوم برای آبزیان دشوار تر خواهد بود. از آنجایی که ماهی زینتی جزو حیوانات خانگی پرطرفدار به شمار می آید و به نوعی وجود یک آکواریوم در خانه و یا محل کار آرامش را برای آن محیط به ارمغان می آورد از این رو افراد بسیاری هستند که تمایل بسیار زیادی برای نگهداری آکواریوم دارند اما نمیدانند چگونه شرایط ایده آل آب آکواریوم را برای این موجودات شگفت انگیز و جذاب را به وجود آورند.

شرایط ایده آل آب آکواریوم

برای مهیا کردن شرایط ایده آل آب اکواریوم بهتر است قبل از اینکه ماهی ها را به آکواریوم وارد کنید رفتار و شرایط آب را مورد بررسی قرار دهید. موارد زیادی وجود دارد که می تواند بر روی شرایط ایده آل آب آکواریوم تاثیر بگذارد.

از جمله استفاده از آب شهری : آب شهری و یا همان آب لوله کشی از ساده ترین و ارزانترین آب برای استفاده از آکواریوم است اما ترکیبات این آب ممکن است برای ماهیان مناسب نباشد و شرایط ایده آل آب آکواریوم را به خطر می اندازد. در سراسر دنیا سازمان های آب و فاضلاب که آب لوله کشی مورد نیاز شهر را تامین می کنند، ممکن است برای پاکسازی آن و ایمن بودن آب آشامیدنی به آن کلر اضافه کنند که این ماده برای بعضی از ماهی ها بسیار خطرناک است. علاوه بر این آب لوله کشی خالص نیست و ممکن است دارای سرب، نیترات، نیتریت و سایر افزودنی ها و ناخالصی های مضر برای ماهی های آکواریوم باشد.

کلر ماده ی مضر برای آکواریوم

همان طور که گفته شد کلر یک ماده بسیار مضر برای ماهیان آکواریوم است و شرایط ایده آل آب آکواریوم را به خطر می اندازد. در واقع کلر در غلظت بالا برای ماهی ها سم است و در غلظت پایین نیز مضر است و حتی ممکن است به آبشش ماهی ها آسیب برساند. بنابراین هنگام چک کردن و تهیه شرایط ایده آل آب آکواریوم حتما به این نکته توجه کنید که کلر را از آب آکواریوم حذف کنید. یکی از معمول ترین راه را برای حذف کلر استفاده از تصفیه آب است. اگر در آب ماده شیمیایی دیگر به جز کلر نباشد به راحتی می توانید با استفاده از تصفیه خانگی کلر را حذف کنید. اگر هم دستگاه تصفیه آب ندارید موادی وجود دارند که با اضافه کردن به آب می توانید کلر در آب را از بین ببرید. این مواد را میتوانید از فروشگاه های مختلف نصب و نگهداری از اکواریوم همچون فروشگاه معتبر نسیم یاس تهیه کنید. معمولا به آنها ضد کلر یا آماده ساز آب می گویند.

شرایط ایده آل آب آکواریوم

 

آمونیاک

ماده مضر دیگر که برای ایجاد شرایط ایده آل آب آکواریوم که باید آن را از بین برد آمونیاک است. آمونیاک برای آبزیان بسیار سمی می باشد. ضایعات ماهی ها و سایر مواد تجزیه کننده در آکواریوم باعث به وجود آمدن آمونیاک می شود. اما سوال اینجاست که چگونه افزایش آمونیاک در یک آکواریوم را تشخیص دهیم؟ به صورت معمول اگر تغییراتی در رفتار آبزیان به وجود آمده و یا تنفس آن ها دشوار شده است و بر روی سطح آب قرار گرفته اند می توان نتیجه گرفت که آب آکواریوم حاوی آمونیاک است. البته تجهیزات دیگری نیز برای آزمایش امونیاک آب آکواریوم نیز وجود دارد که از فروشگاه های لوازم حیوانات خانگی و اکواریومی همچون سایت نسیم یاس می توانید آنها را تهیه کنید. ساده ترین راه حل در شرایط حاد برای کم کردن آمونیاک آب آکواریوم این است که مقداری از آب آکواریوم و یا در صورت نیاز تمام آن را تعویض کنید و آب جدید و سالمی را به آکواریوم اضافه کنید. و البته بازم هم موادی وجود دارد که در صورت اضافه کردن آنها به آب آکواریوم آمونیاک آب را از بین می برد.

شرایط ایده آل آب آکواریوم

 

کنترل دمای آب برای ایجاد شرایط ایده آل آب آکواریوم

نکته بعدی که در شرایط ایده آل آب آکواریوم باید به آن توجه کنید دمای آب مناسب برای ماهی ها می باشد. قرار دادن یک دماسنج در آکواریوم چک کردن دما آب ایده آل را برای آکواریوم را آسانتر می کند. همچنین آکواریوم باید در نزدیکی نور مستقیم خورشید قرار گیرد. این کار علاوه بر اینکه دما آب آکواریوم را تغییر میدهد نور زیاد خورشید می تواند باعث رشد بیش از حد جلبک ها شود و آکواریوم را کثیف کند و شرایط ایده آل آب برای نگهداری از اکواریوم را از بین ببرد . اگر هم که آکواریوم شما نزدیک پنجره و یا نور مستقیم خورشید است، از یک وسیله ای به عنوان سایه برای کاهش میزان نور محیط استفاده کنید. سعی کنید که تا حد امکان از گرما زیاد خودداری کنید و آکواریوم را در بالا و یا نزدیک منبع گرما و یا تهویه قرار ندهید، کاری که باید انجام دهید این است که دمای آکواریوم و محیط آبزیان را تا حد امکان پایدار نگه دارید. تنظیم دمای آب آکواریوم بستگی به نوع آکواریوم و نوع ماهی هایی که نگهداری میکنید دارد به طور معمول دما مناسب ماهی ها بین ۲۴ درجه سانتیگراد و ۲۹ درجه سانتیگراد بسته به اینکه آکواریوم آب شور و یا شیرین، ماهی های سردسیری و گرمسیری نگهداری میکنید دارد. برای تنظیم دما آب داخل آکواریوم و تهیه شرایط ایده آل آب آکواریوم بهتر است که یک بخاری مخصوص آکواریوم بخرید. فقط به این نکته توجه کنید که هنگامی که بخاری روشن است آن را به هیچ عنوان از آب آکواریوم خارج نکنید. آن را از برق بکشید، بگذارید که بخاری خنک شود و سپس آن را خارج کنید.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید