چگونه به بهترین شیوه از ماهی های آکواریوم مراقبت کنیم؟

چگونه به بهترین شیوه از ماهی های آکواریوم مراقبت کنیم؟

چگونه به بهترین شیوه از ماهی های آکواریوم مراقبت کنیم؟

تألیف و ترجمه : علیرضا شفیع پور

 

طبق نظرسنجی ها به دست آمده توسط مالکان حیوانات خانگی ، ماهی ها سومین نوع محبوب نگهداری حیوان خانگی بعد از سگ و گربه محسوب می شود. با استفاده از آکواریوم فضای زیبا و لذت بخشی را در خانه و محل کار خود می توانید به وجود آورید به شرطی که بدانید چگونه از ماهی های آکواریوم مراقبت کنید. مراقبت از ماهی های آکواریوم کار آسانی نیست و نیازمند داشتن اطلاعات کافی در زمینه نوع ماهی ها، بیماری های آن ها و نحوه نگهداری  صحیح از ماهی های آکواریوم می باشد. طبق نظرسنجی ها به دست آمده افرادی علاقه مند به ماهی ها که به تازگی اکواریوم و ماهی زینتی خریداری کرده اند در مراقبت از ماهی های آکواریوم به مشکل برخورده اند و ماهی ها در مدت زمان نه چندان زیادی از بین رفته اند. معمولا طول عمر ماهیان آکواریوم بین سه تا هفت سال و یا بیشتر است. البته این مدت زمان تعیین شده از گونه ای به گونه های دیگر متفاوت است. به صورت مثال ماهی قرمز حتی می تواند ۲۰ سال و یا بیشتر نیز  زنده بماند. بنابراین باید بدانید که چگونه از ماهی ها نگهداری کنید.

 نگهداری از ماهی ها کمی سخت تر و تخصصی تر از نگهداری از حیوانات خانگی دیگر است. ماهی ها در واقع گاهی اوقات می توانند عمر طولانی تر و زندگی سالم تری در اکواریوم نسب به زندگی در اقیانوس و دریا داشته باشند. در طبیعت ممکن است منابع غذایی ماهی ها با تغییر فصل و تغییر الگو های آب و هوایی از بین برود و غذا محدود باشد و پیدا کردن آن کمی سخت تر. همچنین ماهی های بسیاری از جمله ماهی های بزرگتر نیز می توانند ماهی کوچکتر را شکار کنند. تعداد کمی از ماهی ها در طبیعت از پیری می میرند. ماهی هایی که ضعیف تر و یا کند تر هستند به سرعت غذای آبزیان دیگر خواهند شد. اگرچه که آکواریوم محدودیت های نیز دارد اما می تواند محیط مناسبی برای سالم ماندن ماهی ها باشد.

 

چگونه به بهترین شیوه از ماهی های آکواریوم مراقبت کنیم؟

 

انتخاب آکواریوم مناسب

یکی از روش های مراقبت از ماهی های آکواریوم، انتخاب آکواریوم مناسب می باشد. اندازه آکواریوم مورد نیاز شما به نوع ماهی هایی که می خواهید نگه داری کنید بستگی دارد. بنابراین آکواریومی انتخاب کنید که از نظر اندازه برای ماهی های مورد علاقه شما مناسب باشد. معمولا هر اندازه آکواریوم بزرگ تر باشد قیمت آن نیز بیشتر خواهد داشت و هزینه های مراقبت از ماهی های آکواریوم نیز بیشتر خواهد شد. بنا برای ابتدا آکواریومی مناسب با بودجه خود انتخاب کنید، بعد از آن در نظر بگیرید که آکواریوم خود را در کجا میخواهید نگه دارید این مسئله به شما کمک خواهد کرد که اندازه آکواریوم خود را تعیین کنید. در انتخاب مکان مناسب برای آکواریوم به این نکته توجه کنید که آکواریوم را در قسمتی از خانه که گاهی اوقات شلوغ تر می شود قرار ندهید زیرا ازدحام و هیاهو می تواند برای ماهی ها آزار دهنده و استرس آور باشد.

بعد از اینکه تصمیم گرفتید چه سایزی از آکواریوم را برای خود بگیرید و آن را کجا قرار دهید باید تصمیم بگیرید که چه نوع اکواریومی می خواهید آکواریوم آب شیرین و یا آکواریوم آب شور. ماهی هایی که در آب شور زندگی میکنند پر جنب و جوش تر و رنگارنگ ترن اما نگهداری آنها کمی سخت است . آکواریوم آب شیرین در ابتدا برای کسانی که مراقبت از ماهی های آکواریوم را بلد نیستند توصیه می شود.

 

مراقبت از ماهی های آکواریوم

 

تغذیه مناسب ماهی آکواریوم

قدم بعدی در نگهداری از ماهی های آکواریوم، تغذیه مناسب ماهی های آکواریوم می باشد. یکی از سه قانون اصلی نگهداری ماهی عدم تغذیه بی رویه ماهی ها است. تمامی آن غذاهای خورده نشده توسط ماهیان در اکواریوم، آب اکواریوم را به سرعت آلوده می کنند. تغذیه بیش از حد معمول ماهی ها به نوعی آنها را به آرامی خواهد کشت. بهترین دستور العمل این است که هر بار به اندازه کافی به ماهیان غذا بدهید تا آن ها غذا را ظرف مدت پنج دقیقه تمام کنند. غذای خشک از معروف ترین و محبوب ترین نوع غذای ماهیان به حساب می آید استفاده از این غذا فواید بسیاری دارد اول اینکه نگهداری این نوع غذا در زمان طولانی امکان پذیر است و آلودگی کمتری نیاز در آکواریوم ایجاد می کند. سعی کنید فقط از غذاهای باکیفیت و مارک های تجاری مطمئن استفاده کنید. از آنجایی که رژیم غذایی هر نوع ماهی متفاوت است می توانید از نوع های مختلف غذای ماهی تهیه کنید و در هر دوره غذاهای متنوع ای با آن ها بدهید تا نیاز ماهیان مختلف نیز بر آورده شود. این امر به اطمینان داشتن از یک رژیم غذایی متعادل برای مراقبت از ماهی آکواریوم کمک زیادی می کند.

 ماهی های سالم می توانند حداقل یک یا دو هفته بدون خوردن غذا زنده بمانند. پس وقتی که به طور مثال در طول یک هفته به مسافرت می روید، نگران عدم غذا دادن به ماهی ها نباشید و در صورت عدم حضور، غذا دادن ماهی ها را به افراد دیگر نسپارید. زیرا احتمالا ماهی های بیشتری در صورت تغذیه بیش از حد دوستان و خانواده در صورت نبود شما و به دلیل آلودگی شدید آب، بیش از هر زمان دیگری نسبت به یک هفته غذا نخوردن، از بین می روند. ممکن است به نظر آید که ماهی ها بیشتر غذا می خورند اما غذا دادن آن ها بیش از دو یا سه بار در روز توصیه نمی شود و در صورت ریختن غذای زیاد حداکثر بعد از یک ساعت غذاهای باقی مانده در آکواریوم را از آن خارج کنید.

 

چگونه به بهترین شیوه از ماهی های آکواریوم مراقبت کنیم؟

 

تعداد ماهی آکواریم

در هنگام مراقبت از ماهی های آکواریوم به تعداد ماهی که برای نگهداری در نظر دارید نیز توجه کنید. هر چه تعداد بیشتر باشد مراقبت از ماهی های آکواریوم نیز سخت تر خواهد بود. وجود تعداد زیادی ماهی در یک آکواریوم موجب میشود که میزان اکسیژن به همان اندازه پایین آید از آنجایی که اکسیژن ماده حیاتی برای زنده ماندن ماهی ها به شمار می آید ، کمبود اکسیژن در آکواریوم های پر جمعیت به خصوص هنگام قطع برق تلفات بسیاری برای ماهیان به همراه خواهد آورد. درست است که وجود ماهی های بسیار زیبای آکواریوم را دوچندان می کند اما برای مراقبت از ماهی های آکواریوم مناسب نیست. هرچه تعداد ماهی ها کمتر باشد رشد و نو و سلامت آن ها نیز بهتر و راحت تر خواهد بود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید