نگهداری صحیح از آکواریوم آب شیرین به چه صورتی است؟

نگهداری صحیح از آکواریوم آب شیرین به چه صورتی است؟

نگهداری صحیح از آکواریوم آب شیرین به چه صورتی است؟

تألیف و ترجمه : علیرضا شفیع پور

 

افراد زیادی علاقه فراوان به نگهداری از آکواریوم دارند اما اینکه چگونه از آن نگهداری کنند اطلاع ندارند. آکواریوم ها دو نوع هستند آکواریوم آب شیرین و آکواریوم آب شور. ما در این مقاله می خواهیم درباره نگهداری صحیح از آکواریوم آب شیرین صحبت کنیم. از آنجایی که نگهداری صحیح از آکواریوم آب شیرین راحت تر از نگهداری از اکواریوم اب شور است، بنابراین علاقه مندان به ماهیان زینتی معمولا آکواریوم آب شیرین را انتخاب می کنند. آکواریوم ها ممکن است با شن، گیاه های پلاستیکی و گیاهان طبیعی تزئین شوند . کوچکترین نوع آکواریوم همان تنگ ماهی قرمز است که هر ساله مردم ایران برای عید نوروز می خرند که در اصل این تنگ برای نگهداری ماهی به هیچ عنوان مناسب نیست زیرا تنگ ماهی بسیار کوچک است و اکسیژن کافی به ماهی نمی رسد و رشد ماهی را متوقف می کند. نگهداری صحیح از آکواریوم آب شیرین بسیار مهم است اما عده ای آن قدری که به ماهی ها علاقه دارند به نگهداری صحیح از آنها علاقه ندارند. 

 

نگهداری صحیح از آکواریوم آب شیرین

 

ماهی هایی که در آب شیرین زندگی می کنند، به نوعی گونه ای تکامل یافته ای از ماهی ها هستند و در یک طیف گسترده از شرایط آب هم نیز می توانند زنده بمانند. در حالی که ماهیان آب شور فقط در شرایط بسیار خاصی می توانند زنده بمانند. به همین دلیل است که نگهداری صحیح از آکواریوم آب شیرین راحت تر است. به طور مثال اگر در ترکیبات ماهی های آب شیرین مشکل جزئی پیش بیاید می توان از پس آن بر آمد اما درباره ی آکواریوم آب شور به دلیل تحمل محدود تر ماهی ها ممکن است یک مشکل جزئی هم کشنده باشد. با نگهداری صحیح از آکواریوم آب شیرین می توانید طیف گسترده و رنگارنگی از ماهی ها را داشته باشید و ساعت ها هنگام نگاه کردن به ان ها سرگرم شوید و لذت ببرید. چیزی هایی که برای نگهداری صحیح از آکواریوم آب شیرین لازم دارید شامل:

 

تجهیزات لازم برای نگهداری صحیح از آکواریوم آب شیرین

تجهیزات آکواریوم برای نگهداری صحیح از آکواریوم آب شیرین از ضرورت ها به شمار می آید. تجهیزاتی که برای  نگهداری از اکواریوم اب شیرین لازم دارید شامل: شیشه، چسب، ، بخاری، فیلتر،  گرماسنج و پی اچ سنج. خوب همان طور که می دانید شیشه و چسب برای ساختن تنگ اکواریوم است. بهترین حالت برای ساخت آکواریوم معمولا به صورت مکعب مستطیل می باشد. معمولا تنگ آکواریوم آماده خریداری می شود و نیاز به سرهم کردن توسط خودتان نیست. بخاری یکی از تجهیزات آکواریوم آب شیرین است که معمولا برای نگهداری از ماهی های گرمسیری استفاده می شود و استفاده از یک بخاری برای تنظیم دمای آب آکواریوم ضروری است. وسایل ضروری بعدی فیلتر آب است، از آنجایی که تعویض مداوم آب کمی دشوار است بنابراین با استفاده از فیلتر آب تصفیه می شود و صاف و شفاف باقی می ماند. وسیله بعدی گرماسنج است که برای نگهداری صحیح از آکواریوم آب شیرین چک کردن دمای آن واجب است. از تور نیز برای بیرون اوردن ماهی ها برای تمیز کردن آکواریوم استفاده می شود. توری که انتخاب می کنید باید بسیار نرم و لطیف باشد که به ماهی ها آسیبی نرسد. پی اچ سنج نیز ابزاری است برای سنجش میزان اسیدی بودن و یا قلیای بودن آب آکواریوم که برای نگهداری صحیح از آکواریوم آب شیرین نیز وسیله ای واجب است. پمپ آب نیز یکی از تجهیزات بسیار مهم است که اکسیژن ماهی های داخل آکواریوم را تامین می کند. 

 

نگهداری صحیح از آکواریوم آب شیرین

 

 

چک کردن فیلتر آب اکواریوم

تمیز نگه داشتن فلیتر یکی از مهم ترین کارهایی است که برای نگهداری از اکواریوم اب شیرین باید انجام دهید . به وسیله فیلتر آلودگی ها و زباله های درون آکواریوم پاک می شوند. بنابراین فیلتر آکواریوم باید جریانی آزاد داشته باشد تا بتواند آلودگی ها را به خوبی از بین ببرد. سعی کنید که حداقل هفته ای یکبار فیلتر آکواریوم را چک کنید و در صورت نیاز یا آن ها عوض کنید و یا تمیز. یکی از اشتباهات رایج در انتخاب فیلتر آکواریوم این است که برخی برای زیبایی بیشتر آکواریوم خود فیلتر های کوچکتری را خریداری می کنند که ممکن است این فیلتر ها جوابگو نباشد و نتواند اکواریوم را به خوبی تمیز کند که این امر در بازه زمانی طولانی ضرر زیادی برای آبزیان به همراه دارد. اگر فیلتر آکواریوم شما زود به زود مسدود می شود ممکن است دلیلش این باشد که بیش از حد به آنها غذا می دهید. بنابراین سعی کنید که فیلتر آکواریوم را به صورت مدام چک کنید و از مسدود نبودن آن اطمینان حاصل کنید. 

 

نگهداری صحیح از آکواریوم آب شیرین

 

 

چک کردن  تغییرات و تعویض آب آکواریوم  

چک کردن تغییرات آب آکواریوم بزرگترین کاری است که باید در نگهداری از اکواریوم اب شیرین به آن توجه کنید. شما باید در هنگام راه اندازی آکواریوم دماسنج و پی اچ سنج نیز تهیه کنید و تغییرات ناگهانی آب را چک کنید. همچنین می توانید یک دستگاه کلر نیز برای استفاده از آب لوله کشی تهیه کنید. برخی تصور می کند که استفاده از فیلتر کافی است و دیگر به احتیاجی به تعویض آب آکواریوم ندارند در صورتی که اینطور نیست.  هر هفته حداقل ۱۰ درصد از آب آکواریوم را تعویض کنید و در صورت امکان برای سلامت بیشتر ماهی ها به طور منظم هر ماه یکبار تعویض آب کامل انجام دهید. هنگام تعویض آب ماهی ها به این نکته توجه داشته باشید که ماهی ها را مضطرب نکنید و به ارامی انها را جابجا کنید که به ماهی ها آسیبی نرسد. در هنگام تمیز کردن آکواریوم به این نکته نیز توجه کنید که از سفید کننده، صابون و یا مواد شیمیایی مضر استفاده نکنید این کار ممکن است ماهی را مسموم کند و همچنین اطمینان حاصل کنید که اب جدیدی که اضافه می کنید استانداردهای لازم برای نگهداری صحیح از آکواریوم آب شیرین و آبزیان ان را داشته باشد و درجه حرارتش هم نیز مشابه با درجه حرارتی که در آن ماهی ها نگهداری می شدند، برابر باشد تا از شوکه شدن ماهی ها جلوگیری شود. برای نگهداری صحیح از آکواریوم آب شیرین تمامی موارد بالا را جدی بگیرید، آکواریوم ها زیبایی های زیادی دارند اما باید بدانید که چگونه از آن ها نگهداری کنید.  

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید