نگهداری صحیح از آکواریوم آب شور به چه صورتی است؟

نگهداری صحیح از آکواریوم آب شور

نگهداری صحیح از آکواریوم آب شور به چه صورتی است؟

How to properly maintain a saltwater aquarium

 

ترجمه و تألیف : مهندس علیرضا شفیع پور

 

آکواریوم محفظه ی شیشه است که در آن گیاهان دریایی، جانوران آبزی و معمولا ماهی های زینتی و مرجان ها نگهداری می شود. وجود آکواریوم در خانه و محل کار علاوه بر این که زیبایی فضا را دو چندان می کند موجب کاهش استرس می شود. آکواریوم ها در دو نوع آکواریوم آب شیرین و آکواریوم آب شور وجود دارد. نگهداری صحیح از آکواریوم آب شور شاید کمی سخت تر از نگهداری آکواریوم آب شیرین است. و همچنین برای نگهداری صحیح از آکواریوم آب شور می بایستی زمان آزاد و کافی داشته باشید تا بتوانید به صورت صحیح از آنها نگهداری کنید. آکواریوم های آب شور زیبا تر و رنگارنگ تر از آکواریوم های اب شیرین هستند .

بنابراین بسیاری علاقه به نگهداری آکواریوم آب شور دارند. آکواریوم های آب شور معمولا از نوع مرجانی تهیه می شوند که این مرجان ها زیبایی آکواریوم را دوچندان می کند. به دلیل تفاوت های بسیار در نگهداری از آکواریوم آب شور و شیرین بهتر است افراد تازه کار به سراغ خرید آکواریوم آب شیرین بروند یا اینکه قبل از تهیه آکواریوم آب شور کمی دانش خود را در خصوص نگهداری صحیح از آن افزایش دهند . خرید آکواریوم آب شیرین از خرید آکواریوم آب شور ارزان تر است و نگهداری صحیح از آکواریوم آب شور مهارت بیشتری لازم دارد. با ما در واتچرفیش همراه باشید تا کمی بیشتر از نگهداری آب شور برایتان بگوییم .

 

نگهداری صحیح از آکواریوم آب شور

 

آب آکواریوم آب شور

تهیه آب آکواریوم آب شور مهمترین مسئله برای برای نگهداری صحیح از آکواریوم آب شور است. به دو طریق می توانید آب شور را تهیه کنید. روش اول این است که از یکی از فروشگاه های لوازم آکواریومی آب شور را تهیه کنید. روش دو این است که خودتان آب مناسب در خانه تهیه کنید. کسانی که آکواریوم آب شور کوچکی دارند، خرید آب یک راه سریع و آسان برای آنها به شمار می آید. اما اگر آکواریوم بزرگی دارید و امکان  انجام این کار برای شما امکان پذیر نیست، برای تهیه آب شور در خانه ابتدا باید یک آب سالم و بدون هیچ مواد مضر داشته باشید برای اینکار می توانید از دستگاه های تصفیه آب خانگی ( RO ) استفاده نمایید. قدم بعدی تهیه نمک دریایی است که که نمک دریایی مخصوص را از فروشگاه های لوازم آکواریوم و یا حتی به صورت اینترنتی از وب سایت های فروش تجهیزات آکواریوم همچون فروشگاه اینترنتی نسیم یاس ( برند برتر آکواریوم ایران ) نیز خریداری کنید. فقط باید به این نکته توجه کنید که قبل از ترکیب آب با نمک دما آب باید به ۲۴ الی ۲۵ درجه سانتیگراد برسد سپس نمک را به آب اضافه کنید. میزان نمک که باید به آب آکواریوم اضافه کنید معمولا بر روی بسته بندی نمک دریای درج شده است ( بطور معمول به ازای هر ۳۰ لیتر آب یک کیلو نمک لازم است ) . توجه کنید که مقدار نمک را به آرامی با آب ترکیب کنید که روی هم انباشته نشوند. هنگام ترکیب آب و نمک ممکن است آب آکواریوم کدر شود اما با گذشت زمان و راه اندازی تجهیزات آکواریوم آب شفاف خواهد شد.

 

نگهداری صحیح از آکواریوم آب شور

 

 

نکته های مهم در نگهداری صحیح از آکواریوم آب شور

ماهی های آکواریوم آب شور برای زندگی در دریا برنامه ریزی شده اند که مقایس آب بسیار زیاد است و برای نگهداری صحیح از آکواریوم آب شور شما باید میزان آمونیاک، نیترات، و ph  آب را به طور منظم مورد بررسی قرار دهید. برای نگهداری صحیح از آکواریوم آب شور دمای آب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین میزان دما اکواریوم را به صورت منظم مورد بررسی قرار دهید. عموما برای آکواریوم آب شور حدود دما بین ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد مناسب است و بستگی به نوع ماهی ها نگهداری شده در آکواریوم دارد. تغذیه ی ماهی های اکواریومی آب شور نیز می بایست طبق اصول خود پیش روید برخی از گونه های ماهی ها آب شور غذای زنده نیاز دارند و نحوه ی غذا دادن به این نوع ماهی را نیز باید در نظر بگیرید. با توجه به نوع ماهی هایی که نگه می دارید می توانید غذای مورد نیاز آن ها را تهیه کنید و هر دو روز یکبار یا روزانه به مقدار کم به آن ها غذا بدهید.

 

تغذیه ی ماهی های اکواریومی آب شور

 

انتخاب ماهی های آکواریوم آب شور

برای نگهداری صحیح از آکواریوم آب شور حتی به نوع ماهی هایی که انتخاب می کنید نیز باید توجه داشته باشید و ممکن است ماهی ها با یکدیگر سازگاری نداشته باشند.  هنگام انتخاب ماهی های خود باید مراقب باشید که ماهی هایی که با یکدیگر به خوبی بازی نمی کنند انتخاب نکنید زیرا این می تواند به دلیل پرخاشگری بین گونه های مختلف ماهی ها باشد. ماهی های که در آب شور زندگی میکنند، گوشت خوار، گیاه خوار و یا همه چیز خوار هستند برای نگهداری صحیح از آکواریوم آب شور هنگام انتخاب ماهی ها به این نکته نیز توجه کنید که ماهی هایی که انتخاب می کنید، ماهی های دیگر را شکار نکنند و نخورند. در هنگام انتخاب ماهی های آکواریوم آب شور به این نکته نیز توجه کنید که ماهی های بسیار بزرگی نخرید و آکواریوم خود را شلوغ نکنید. برای نگهداری صحیح از آکواریوم آب شور اندازه و تعداد ماهی ها را بر اساس اندازه تانک آکواریوم خود انتخاب کنید. داشتن یک آکواریوم آب شور شلوغ استرس زیادی را به ماهی ها وارد می کند و یا حتی موجب بیمار شدن ماهی ها نیز می شود.

 

نگهداری صحیح از آکواریوم آب شور

 

تمیز کردن آکواریوم آب شور

برای نگهداری صحیح از آکواریوم آب شور لازم است یک برنامه ریزی داشته باشید و حداقل هر ماه یک بار بصورت جزئی و هر ۶ ماه در میان آن را به طور کامل تمیز کنید . در هنگام تمیز کردن تا حد امکان سعی کنید که از شوینده های صابونی و یا هر نوع دیگر از آن استفاده نکنید چرا که در صورت باقی ماند این مواد در آکواریوم و ته نشین شدن برای ماهی ها مضر هستند. برای تمیز کردن آکواریوم آب شور هر نوع جلبکی که مشاهده کردید که در حال رشد است فورا آن را تمیز کنید. وسایل مورد نیاز تمیز کردن آکواریوم را از فروشگاه های مختلف می توانید تهیه کنید. یک سطل آب تهیه کنید و آن را با آب مناسب پر کنید و ماهی ها را به آرامی با توری مخصوص گرفته و در آن سطل قرار دهید توجه کنید این کار را به صورتی انجام دهید که کمترین آسیب به ماهی های آکواریوم برسد. در صورت نیاز مرجان ها و گیاهان آکواریوم را نیز تمیز کنید. هنگامی که میخواهید اکواریوم را تمیز کنید تمیز کردن شیشه ان را نیز جدی بگیرید با استفاده از اسفنج کاردک و ابزار های مخصوص اطمینان حاصل کنید که شیشه اکواریوم نیز به خوبی تمیز شده باشد.

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید