انواع بیماری های ماهی های آکواریومی

انواع بیماری های ماهی های آکواریومی

انواع بیماری های ماهی های آکواریومی

A variety of aquarium fish diseases

 

ترجمه و تألیف : مهندس علیرضا شفیع پور

 

گاهی اوقات در هنگام نگهداری ماهی های آکواریومی این اتفاق پیش می آید که ماهی ها رفتای های عجیبی از خود نشان می دهند و یا در بدن آن ها چیزی هایی عجیبی ایجاد می شود و یا تغییراتی می دهد. در این صورت می توانیم متوجه شویم که ماهی بیمار شده است. بیماری های ماهی ها انواع و اقسام مختلفی دارد و اگر به صورت صحیح از آنها نگهداری نشود مشکلات جبران ناپذیری را به همراه می آورد. منشا اصلی بیماری های ماهی ها از آب است ، اما موارد گوناگون دیگر نیز دارد.

بیماری های ماهی ها که در آکواریوم با آن مواجه خواهند شد عبارت اند از: بیماری های ویروسی ماهی ها، بیماری های انگلی ماهی ها، بیماری های عفونی ماهی ها و بیماری های قارچی ماهی ها.

این بیماری ها اغلب از نشانه هایی برخوردار است که در صورت تشخیص به سرعت می بایستی مورد درمان قرار گیرند. هرگاه عواملی همچون بی اشتهایی در ماهی ها آکواریوم، تغییر رنگ قسمت هایی از بدن ماهی ها، شنای کردن نامتعادل و غیر طبیعی، ایجاد دانه ها و تاول هایی غیر عادی در بدن ماهی ها، هرگونه تغییر غیر عادی در شکل و ظاهر ماهی ها را مشاهده کردید می توانید نتیجه بگیرید که ماهی بیمار شده و برای مداوا کردن آن ها هرچه زود تر می بایست اقدام کنید.

از آنجایی که بیماری های ماهی ها متنوع است ابتدا برای درمان آنها می بایستی تشخیص دهید که بیماری آن ها از چه نوعی است سپس با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید و از آنها کمک بخواهید. البته می توانید با مراجعه به بخش بیمارستان آنلاین آبزیان واتچر فیش هم از وضعیت و نوع بیماری ماهی خود آگاه شوید.

انواع بیماری های ماهی های آکواریومی

بیماری های ویروسی ماهی ها

یکی از انواع بیماری های ماهی ها، بیماری ویروسی می باشد. اگر ماهی در آکواریوم بیماری ویروسی بگیرد می تواند به بقیه ماهی نیز سرایت کند، پس در صورت تشخیص حتما ماهی مبتلا به ویروس را از بقیه جدا کنید. این ویروس ها در واقع باکتری های بسیار ریزی هستند که در بدن ماهی ها و سلول های آن ها رشد می کند. این ویروس ها به مرور زمان در بدن ماهی ها رشد می کند و میزان آن بیشتر و بیشتر می شود. یکی از انواع بیماری های ویروسی بیماری VHS است این بیماری باعث ایجاد خونریزی در ماهی ها می شود. و در برخی از گونه های ماهی ها نیز یافت شده است.

این بیماری از عامل یک رابدوویروس است. این ویروس به گرما حساسیت نشان داده و در دمای بالای ۶۰ درجه در عرض ۱۵ دقیقه از بین میرود. بیماری های ویروسی در اثر شرایط نامناسب نگهداری و یا استرس بیش از اندازه و یا در تماس با ماهی های جدید و بیمار به وجود می آیند.

از علائم دیگر بیماری های ویروسی می توان به ایجاد تومور در ماهی ها، لکه های سفید و لکه های سیاه و غده های نامتعادل نیز نام برد. که البته گستردگی در بیماری های ماهی ها زیاد است و نمی توان علائمی مشخص برای آنها نام برد. تاکنون داروی مناسبی برای این این نوع از بیماری های ماهی ها ساخته نشده است، اما بهترین راه حل جدا کردن ماهی مبتلا، کنترل آلودگی داخل آکواریوم، تنظیم دمای مناسب آکواریوم و همچنین تمیز نگه داشتن آکواریوم برای جلوگیری از مبتلا شدن به این نوع بیماری های ماهی ها باشد.

انواع بیماری های ماهی های آکواریومی

 

انگل شایع ترین بیماری های ماهی ها

بیماری انگلی ماهی یکی از شایع ترین بیماری های ماهی ها می باشد. برخی گونه از ماهی هستند که مستعد انگل هستند. هنگامی که می خواهید ماهی های آکواریوم خود را خریداری کنید به این نکته توجه کنید که هیچ نوع از بیماری های ماهی ها در آن ها وجود نداشته باشد و مستعد به هیچ بیماری نباشند. هنگام خرید ماهی ها به این نکته توجه کنید که ماهی ها سالم باشند و هیچ چیز غیر عادی در آن ها مشاهده نشود و روی بدن آن هیچ گونه عارضه ای دیده نشود و حرکات غیر عادی از خود نشان ندهد.

انگل ها نیز انواع مختلفی دارند برخی می توانند باعث ایجاد لکه های سفید بر روی بدن ماهی ها شوند، برخی نیز با ورود انگل به بدن ماهی ها، ماهی به ندرت رنگ خود را از دست می دهند. برخی انگل های در بدن ماهی ها قرار می گیرند با دارو از بین می روند و می توان در صورت تشخیص به موقع به سرعت آن ها را درمان کرد.

منشا انگل ها می تواند از آب آلوده باشد بنابراین می بایستی هنگام عوض کردن آب آکواریوم از سالم بودن آن اطمینان حاصل فرمایید و یا آب های مخصوصی از فروشگاه لوازم آکواریوم و حیوانات خانگی تهیه کنید. بیماری های ماهی ها را بهتر است یا زود تشخیص داد و یا با نگهداری صحیح از آن ها از بیمار شدن ماهی ها جلوگیری کرد.

انواع بیماری های ماهی های آکواریومی

 

بیماری عفونی و یا قارچی ماهی ها

بیماری های عفونی و قارچی نیز در اثر عدم رعایت بهداشت و آلودگی آکواریوم به وجود می آیند و علائم آن ها واضح تر از بیماری های انگلی و ویروسی نمایان می شود از این رو هنگام تشخیص می توان به سرعت آن ها در صورت امکان درمان کرد. قارچ ها و عفونت های ایجاد شده روی بدن ماهی ها را می بایست به سرعت شروع به درمان کرد و در صورت بی توجهی به آن ها قارچ ها و عفونت به سرعت در بدن ماهی ها پخش خواهد شد و آنها را از تلف می کند.

بیماری های ماهی ها باید تحت نظر افراد متخصص درمان شود و سعی کنید خودتان به تنهایی در خانه نسخه بپیچید و به تنهایی اقدام به درمان آنها نکنید. برای تشخیص سریع بیماری های ماهی ها و درمان آنها واتچر فیش به شما کمک خواهد کرد. تیم ما در این راستا سعی دارد بهترین خدمات را به شما ارائه دهد. واتچر فیش یک نوع بیمارستان انلاین است که برای درمان بیماری های ماهی ها تاسیس شده است و سعی در این دارد که به افراد علاقه مند در این حوزه کمک کند که به بهترین روش از ماهی های آکواریومی خود نگهداری کنند و بیماری های ماهی ها را درمان کنند. در این خصوص می توانید با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید تیم ما راهنمایی های لازم برای درمان و یا نگهداری از ماهی ها را به شما خواهند کرد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید