اهمیت تست آب آکواریوم

اهمیت تست آب آکواریوم

اهمیت تست آب آکواریوم

The importance of testing aquarium water

تألیف و ترجمه : مهندس علیرضا شفیع پور

 

تست آب آکواریوم آب شور و شیرین با ابزار های مطمئن برای ایجاد یک محیط امن و سالم برای آبزیان ضروری است. تست ترکیبات آب آکواریوم برای سلامتی ماهی ها و سایر گونه های آبزی از اهمیت زیادی برخوردار است. آکواریوم ها ممکن است دارای آب شور و یا آب شیرین باشند. فارغ از اینکه چه نوع آکواریومی دارید تست آب آکواریوم بسیار مهم است. نگهداری از آبزیان طبق یک سری پارامتر ها و اصول مشخصی انجام می گیرد. یک برنامه ریزی اصولی در تست آب آکواریوم در نگهداری هرچه بهتر آن به شما کمک زیادی خواهد کرد. انجام این کار به ظاهر آسان به نظر می رسد اما افرادی که قصد انجام این کار را دارند به سرعت متوجه خواهند شد که حفظ کیفیت بالای آب یکی از موارد چالش برانگیز نگهداری آبزیان آکواریوم است.  آب آکواریوم می تواند دارای طیف وسیعی از از مواد شیمیایی و معدنی باشد به ویژه آب لوله کشی خانگی که از شیر آب خارج می شود . آب یک ترکیب شیمیایی است و همان طور که میدانید شیمی علمی ساده ای نیست. ما در این مقاله می خواهیم اقداماتی که باید در تست آب آکواریوم به آن توجه کرد را بیان کنیم.

 

اهمیت تست آب آکواریوم

 

دمای آب

اولین و راحت ترین کار برای تست آب آکواریوم تست کردن دمای آب است. بهترین دمای آب به گونه ی آبزیان موجود در آکواریوم بستگی دارد. ماهی های گرمسیری به طور معمول در محدوده ی ۲۴ تا ۲۸ درجه ی سانتیگراد سالم می مانند. برای ماهی های آب سرد نیز مانند ماهی قرمز زیر محدوده این دما خوشایند است. اکثر ماهیان آب شیرین موجود از گروه ماهیان گرمسیری می باشند و تا حد زیادی دمای شرایط زندگی آنها با یکدیگر برابر است. نکته ای که در تست کردن دمای آب آکواریوم باید به آن توجه داشت این است که آبزیان معمولا از تغییرات ناگهانی دما آب خوششان نمی آید و تغییرات سریع، شدید و مکرر دما در طول شبانه روز برای ماهیان استرس آور است. عوامل مهم دیگر که در تست آب آکواریوم باید به آن توجه داشت. در دسترس بودن اکسیژن کافی برای آبزیان می باشد. چون که به طور معمول در دماهای بالا اکسیژن محلول در آب نیز کمتر خواهد شد و این برای آبزیان بسیار ضرر آور است. بنابرای حتما هر روز دمای آب آکواریوم خود را تست کنید و از مطلوب بودن این دما برای ماهیان خود اطمینان حاصل فرمایید.

 

تست آب آکواریوم

Ph  آب

سختی آب و ph  آن دو پارامتر اساسی برای نگهداری آبزیان به شمار می آید. آب شیر سختی بسیاری دارد که برای آبزیان چندان مناسب نیست. Ph آب میزان اسیدی و قلیایی بودن آب را اندازه گیری می کند. تنظیم ph  آب در سالم نگه داشتن ماهیان بسیار مهم است زیرا سطح بالا و پایین ph  می تواند ماهی ها را تحت فشار بسیاری قرار دهد و سلامتی آن ها را به خطر بیندازد ph  آب عددی بین صفر و ۱۴ می باشد. Ph   آب در حدود عدد ۷ خنثی به شمار می آید و هرچه ph آب  از ۷ به سمت صفر برود آب اسیدی تر و هرچه از ۷ به ۱۴ برود آب قلیایی تر می شود. اما نکته مورد توجه در تست آب آکواریوم و تنظیم پی ph آن این است که آب اسیدی مویرگ های آبزیان را پاره می کند و آب قلیایی نیز سمی تولید می کند که برای آبزیان ضرر بسیاری دارد. تغییرات ناگهانی  ph برای آبزیان بسیار مضر است و حتی در شرایط خاصی می تواند موجب مرگ آبزیان شود. برای اندازه گیری پی اچ آب می توانید از کاغذ تورنسل استفاده کنید. تنظیم پی اچ آب با توجه به نوع ماهی و یا آبزیانی که نگهداری می کنید بسیار متفاوت است ph  آب ماهیان آب شور و آب شیرین نیز با هم یکی نیست. تنها کافی است از نوع ماهیان خود و ph  مناسب حیات آن ها اطلاعات ّبه بدست آورید و ph  آب را متناسب با شرایط آنها تنظیم کنید.

 

آمونیاک

ماده ی دیگری که در هنگام تست آب آکواریوم باید آن را بررسی کنید آمونیاک می باشد. آمونیاک برای ماهی ها بسیار سمی می باشد و می تواند به سرعت آن ها را از بین ببرد. متاسفانه با تجزیه مواد غذایی زائد آبزیان، آمونیاک به صورت طبیعی در تمام آکواریوم ها تولید می شود. آمونیاک از راه های دیگر نیز در آکواریوم وارد خواهد شد. محصولات زیادی وجود دارد که می توانید از فروشگاه های مختلف لوازم حیوانات خریداری کنید تا آمونیاک موجود در آب را از بین ببرید. برای جلوگیری از ایجاد آمونیاک در آکواریوم در صورت امکان آکواریوم را بیش از حد مجاز از ماهی های گوناگون پر نکنید. و تا حد امکان از بهترین فیلترها و تصفیه های آب آکواریوم استفاده کنید. تغذیه بیش از حد ماهیان نیز گاهی اوقات این ماده سمی را تولید خواهد کرد بنابراین از تغذیه بی رویه آنها پرهیز کنید و از گیاهان طبیعی و زنده به جای تزئینات پلاستیکی و مصنوعی در آکواریوم خود استفاده کنید. تست آب آکواریوم خود را جدی بگیرید و تمامی اقدامات لازم در هرچه سالم نگهداشتن آبزیان خود را انجام دهید.

 

تست آب آکواریوم

 

نتیجه گیری

ما در این مقاله سعی کردیم چند نکته مهم  در تست آب آکواریوم را به شما توضیح دهیم نکته کلیدی در ایمن و سالم نگه داشتن ماهی های آکواریوم، سالم و تمیز نگه داشتن آکواریوم شما است. کاری که می توانید انجام دهید این است که کیفیت آب مخزن آکواریوم خود را تا حد امکان بالا نگه دارید. شاید در نگاه اول و کلی به طور کامل متوجه نشوید که آیا آب آکواریوم شما تمیز است و یا خیر. آزمایش منظم تست آب آکواریوم شما را به طور قطع از  مناسب بودن آب آکواریوم مطمئن می کند. سعی کنید به صورت تقریبی حداقل هر هفته ۲۵ درصد از آب آکواریوم خود را تعویض کنید تنها باید به این توجه کنید که تعویض کردن آن باعث خارج شدن املاح موجود و یا وارد شدن مواد مضر برای آبزیان نشود. بنابراین تست آب آکواریوم خود را جدی بگیرید یک آزمایش ساده تمام آنچه که برای سالم نگه داشتن آبزیان خود به آن احتیاج دارید را به شما خواهد گفت. تست آب آکواریوم خود را به صورت روزانه و هفتگی انجام دهید و نحوه فعالیت آن ها را به طور مداوم چک کنید. خوشحالیم که با این مقاله هم همراه واتچرفیش بودید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید