کلیت چگونگی تکثیر آبزیان آکواریومی

کلیت چگونگی تکثیر آبزیان آکواریومی

چگونگی تکثیر آبزیان آکواریومی

همه ی موجودات زنده تولید مثل می کنند آبزیان آکواریوم نیز از این قاعده مستثنی نیستند. تکثیر آبزیان بخش اساسی از هر گونه است تا اطمینان حاصل شود که منقرض نمی شوند. آبزیان نیز مانند هر موجودات دیگر برای برای تولید مثل به یک نر و به یک ماده نیاز دارند. با این حال برخی از ماهی های هستند که به تنهایی می توانند تولید مثل کنند. در یک آکواریوم تکثیر آبریان به تغذیه و شرایط محیطی آنها بستگی دارد. در طبیعت و اقیانوس ها ممکن است این شرایط تغییرات فصلی، شرایط آب، میزان نور و در دسترس بودن منابع غذایی خاص باشد. میزان نور به طور کلی در تکثیر آبزیان گونه های گرمسیری از اهمیت کمتری برخوردار است. زیرا در نقاط مناطق گرمسیری نزدیک به خط استوا است و تقریبا در طول سال میزان نور ثابت است. ماهی های آب سرد و معتدل مانند ماهی قرمز ممکن است بیشتر تحت تاثیر روزهای کوتاه تر و یا طولانی تر فصل ها قرار گیرند. برخی شرایط خاص اغلب باعث تولید مثل گونه های خاص نیز می شود. در میان آبزیان اکواریوم شرایط مناسب برای تکثیر آبزیان می بایستی در سن تخم ریزی انجام گیرد. برای تکثیر آبزیان شما می بایستی در مورد نیاز های تغذیه و شرایط زیستی گونه خاصی که می خواهید تولید مثل انجام گیرد تحقیق کنید. از آنجایی که گونه های بسیار مختلفی از آبزیان وجود دارد بنابراین محیط مناسب، پوشش گیاهی، دما آب، پی اچ، غذای زنده روشنایی و تعداد ماهی ها مورد توجه قرار می گیرد. اگر میخواهید اطلاعاتی از تکثیر آبزیان به دست آورید پس در ادامه با ما همراه باشید.

(تکثیر آبزیان)
جنسیت ماهی های آکواریوم
تعیین جنسیت ماهی ها بسته به اینکه تفاوت های جسمانی مشهود باشد و یا خیر می تواند دشوار و یا آسان باشد. نرهای بعضی از گونه ها ممکن است بزرگتر و یا زیباتر باشند. تشخیص جنسیت ماهی ها به منظور تکثیر آبزیان مهم است و در گونه ای مختلف ویژگی هایی گوناگونی برای تشخیص جنسیت آبزیان وجود دارد. برخی از این تفاوت های ظاهری تشخیص نر و ماده شامل درخشان تر بودن رنگ بدن آبزیان، تفاوت قد و اندازه، تغییر شکل برخی از باله ها، علائم مربوط به تخم ریزی يا و تغییر رنگ در بدن آن ها می باشد. به صورت کلی برای تشخیص نر و و ماده بودن آبزیان می بایستی از گونه های مختلف اطلاعات به دست آورید و بررسی کنید که نر و ماده شامل چه ویژگی های ظاهری می باشند. اطلاعات مربوط به جنسیت یک گونه خاص را می توان از دامپزشک، متخصص آکواریوم و آبزیان دریایی، کتاب ها، مجلات، مقالات اینترنتی و غیره یافت.
چه فصلی از سال برای تکثیر آبزیان مناسب تر است؟
معمولا بهترین فصل برای تکثیر آبزیان فصل بهار است. در فصل بهار آب ها گرم تر می شود و روزها طولانی تر در نتیجه نور بیشتری تابیده می شود. با انجام تغییرات آب، افزایش دمای آکواریوم و افزایش تدریجی مدت روشن شدن چراغ های آکواریوم می توانید این شرایط را در هر زمان در آکواریوم خانگی به وجود آورید. با ایجاد محیطی نزدیک به محیط طبیعی و انتخاب جفت ماهی مناسب، تامیین غذای فراوان سرشار از پروتئین برای گونه های نر و ماده آبزیان شما آن ها را برای تولید مثل آماده کرده اید. گونه های مختلف ماهی ها به روش های مختلفی تخم گذاری می کنند. بنابراین برخی گیاه و مواد غذایی نیز وجود دارد که برای تخم ریزی برخی گونه های ماهی ها مناسب هستند.

(تکثیر آبزیان)

تکثیر آبزیان زنده زا
یکی از گونه های دیگر ماهی ها انواع ماهی های زنده زا هستند. یعنی اینکه این گونه دیگر تخم ریزی نمی کند و به صورت زنده تولید مثل می کند. تکثیر آبزیان به این روش ساده تر نیز می باشد. تشخیص نر و ماده این گونه ماهی ها چندان دشوار نیست. ماهی نر مخرجی دارد که وظیفه ی انتقال اسپرم به ماهی ماده را دارد. در برخی گونه های آن ها با انتقال یک با اسپرم به بدن ماهی ماده، ماهی ماده می توان از آن برای لقاح چندین تخمدان استفاده نماید. ماهی های زنده زا مراحل حاملگی مانند پستانداران را طی نمی کنند و دوره حاملگی آن ها بستگی به درجه حرارت آب دارد. اگر درجه حرارت آب بالا باشد دوره ی حاملگی این نوع ماهی ها کوتاه تر خواهد بود و اگر درجه حرارت آب پایین باشد دوره حاملگی ماهی زنده زا بیشتر خواهد بود. ماهی های زنده زا احتیاج به رسیدن فصل مناسب برای تولید مثل را ندارد و هر زمان که شرایط مناسب بود می تواند تولید مثل انجام دهد. البته برای نگهداری ماهی تازه متولد شده باید به این نکته توجه داشت که هنگام تولد آن را از ماهی های دیگر جدا کرد چرا که برخی از گونه های های آبزیان به خصوص والدین آنها علاقه به خوردن ماهی تازه متولد شده دارند.

(تکثیر آبزیان)

تخم ریزی ماهی های آکواریومی
روش دیگر تکثیر آبزیان آکواریومی تخم گذاری آن ها می باشد. ماهی ماده در قسمتی از آکواریوم گاهی در زیر سنگ ها و گیاهان مختلف تخم گذاری میکند و سپس در خارج از بدن ماهی، تخم ها توسط ماهی نر بارور می شوند. معمولا هنگامی که تخم گذاری انجام میگیرد باید از تخم ها بقیه ماهی جدا شوند چرا که ممکن است که آنها را بخورند. گونه های ماهی های تخم ریز برای تکثیر آبزیان سخت تر هستند. به صورت کلی تکثیر آبزیان برای کسانی که در این زمینه اطلاعات کافی ندارند ممکن است بسیار دشوار باشد به علاوه نگهداری از ماهی تازه متولد شده خودش نوعی چالش است. اگر قصد دارید از طریق که از تکثیر آبزیان کسب در آمد کنید، به تجهیزات مخصوص و اطلاعات زیادی در این زمینه احتیاج دارید چرا که پرورش و تکثیر آبزیان کار ساده ای نیست. اگر که نه و فقط علاقه مند به تکثیر آن ها هستید می توانید از کسانی که تخصص ها فراوانی در این زمینه دارند کمک بگیرید. تیم واتچر فیش با دارا بود کارشناسان خبره در زمینه نگهداری از ماهی های زینتی، درمان بیماری های مختلف آبزیان زینتی و تکثیر آبزیان زینتی به شما کمک خواهند کرد و تمام آن چیزی که برای تکثیر آبزیان به آن احتیاج دارید را برای شما خواهند گفت پس اگر به راهنمایی هایی در این زمینه احتیاج دارید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید